Mađarski je jezik ugrofinski jezik koji pripada uralskoj skupini jezika, a prema tipu je aglutinativni jezik.
U ugrofinske jezike pripadaju i finski, estonski, laponski i drugi jezici koji se rabe u Ruskoj Federaciji. Hantski i
mansijski jezik najsrodniji su mađarskom jeziku. U Europi samo mađarski, estonski, finski, baskijski i turski ne pripadaju indoeuropskim jezicima,dakle nisu u srodstvu s germanskim, romanskim ni sa slavenskim jezicima.
U svijetu oko 14 milijuna ljudi govori mađarski. Većina govornika živi u Mađarskoj, ali ih također ima i u Rumunjskoj, Slovačkoj, Hrvatskoj, sjevernom dijelu Srbije (Vojvodina), Ukrajini, SAD-u i drugdje. Mađarski jezik službeni je jezik u Republici Mađarskoj i u nekim drugim državama, ali je važno naglasiti da je jedan od službenih jezika Europske unije.
Gledano po broju izvornih govornika nekog jezika, oko 6000 jezika u svijetu, mađarski
se nalazi među prvih 50 .
Mnogi Europljani smatraju ga neobičnim i teškim jezikom, ponajprije zato što su njemu srodni jezici relativno daleko. Osoba koja uči talijanski lako će moći usporediti gramatiku i vokabular s francuskim ili španjolskim
jezikom, dok će osoba koja uči poljski moći usporediti svoje znanje jezika s češkim, slovačkim ili hrvatskim. Sličnosti su u gramatici tipološki srodnih jezika evidentni. Mađarski ne pripada ni jednoj spomenutoj skupini jezika, stoga se kod učenja mađarskog jezika polaznik mora upoznati s osnovama aglutinacije .